Rok 2021 znamená novou naději pro více než 3 tisíce pacientek s metastatickou rakovinou prstu. Na začátku roku se do úhrad dostal první z trojice léků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů, které jim významným způsobem prodlužují život v dobré kvalitě.

Nyní navázaly další dva léky a pacientky tak mají od června 2021 k dispozici hned tři varianty moderní cílené léčby hrazené z veřejného zdravotního pojištění. 

Tato cílená léčba znamená pro mnoho českých žen s metastatickou rakovinou prsu cenný čas navíc. Schvalování trvalo sice více než 4 roky, jsme však rádi, že se nakonec do úhrad dostaly všechny tři léky, které o registraci v České republice požádaly. Lékaři tak mají na výběr a mohou léčbu přizpůsobit na míru konkrétní pacientce,Skupina CDK 4/6 inhibitorů je odborníky považována za zlatý standard, protože moderní cílená léčba významným způsobem prodlužuje život pacientek v dobré kvalitě života.

Čtyřleté schvalování nové léčby ukázalo na to, jak důležitá je při posuzování účinků právě kvalita života. U léků se při schvalování dlouho přemýšlelo v optice – nemocný se uzdraví, neuzdraví. Metastatická rakovina prsu není vyléčitelná, ale v dnešní době je chronickou nemocí, stejně jako další vážná onemocnění. A zde je důležitý čas, který budou moci pacienti trávit se svými blízkými v dobré kvalitě života. Znamená léčba měsíce v bolestech, nebo relativně normální život? Například u metastatické rakoviny prsu je důležité, aby pacientky se svým okolím věděly, že „nejsou na odpis“, že je čekají další společné chvíle a zážitky. Každá pacientka je také matkou, babičkou nebo kamarádkou a „obyčejný“ každodenní život je pro ně a jejich blízké klíčový.


Kategorie: Co se děje

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *