Po celém světě se ve čtvrtek 4. února připomíná Světový den boje proti rakovině. Češky dostaly jako v roce 2021 dárek moderní cílenou léčbu na metastatickou rakovinu prsu. Po téměř čtyřech letech bojů totiž Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na konci roku schválil první z trojice léků ze skupiny CDK 4/6 inhibitorů, který je díky tomu od začátku letošního roku hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

„Schválení prvního léku do úhrad je skvělá zpráva pro více než tři tisíce pacientek s metastatickou rakovinou prsu u nás. Skupina CDK 4/6 inhibitorů, ve které jsou ještě dva zatím nehrazené léky, je odborníky považována za zlatý standard, protože moderní cílená léčba významným způsobem prodlužuje život pacientek v dobré kvalitě života,“ říká Petra Adámková, ředitelka ONKO Unie, která dlouhodobě bojuje za lepší život pacientek s metastatickou rakovinou prsu.

Doposud se CDK 4/6 inhibitory dostávaly jen ke skupině pacientek, jejichž lékaři podali žádost o výjimečnou úhradu přes § 16. Na základě společného stanoviska České onkologické společnosti a Všeobecné zdravotní pojišťovny pak byly žádosti ve většině schvalovány. Touto cestou však byla léčba pacientek komplikována zdlouhavou administrativou a rozhodnutím lékaře o § 16 žádat. „Léčba byla každý rok schválena pro pár stovek pacientek. Věříme, že rozhodnutí SÚKL odstranilo největší překážku a mnohem více českých žen s metastatickou rakovinou prsu získá cenný čas navíc,“ dodává Petra Adámková.

Kvalita života je důležitým faktorem při posuzování léčby

Čtyřletý boj za dostupnost moderní léčby metastatické rakoviny prsu se zdá být zdárně u konce. Ukázal na zdlouhavý proces schvalování léků v České republice, ale také na důležitost kvality života při posuzování účinků. „Na léčbu rakoviny či jakékoli jiné nemoci se nelze dívat jen optikou uzdraví, neuzdraví. Důležité také je, jak dlouho zde naši blízcí mohou být, zda budou ležet měsíce v bolestech, nebo budou moci žít relativně normální život, jaké zážitky s nimi můžeme zažít. Právě tomuto tématu věnujeme v letošním roce připomínku Světového dne proti rakovině,“ upozorňuje Petra Adámková s tím, že je potřeba si uvědomit, že každá pacientka je také matkou, kamarádkou, babičkou nebo tetičkou.

Z této myšlenky se zrodil i slogan „Ať každá chvíle stojí za to“, který se stal ústředním prvkem aktuálně probíhající osvětové kampaně – můžete se na ni podívat na facebookových stránkách Onko Unie.

Kategorie: Co se děje

0 komentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *